Web Tasarım Ankara

DÜNDEN BUGÜNE BAŞKENT TİYATROLARI

Gençlik parkının yeşilliği arasına sıkıştırılmış düğün salonundan devşirme 250 kişilik salonda Geleneksel Tiyatro sanatlarımızın baş tacı Kukla, Karagöz ve Ortaoyunu gösterileriyle 1994 yılının sonbaharında Başkent Tiyatrosu seyircisiyle kucaklaşmıştır… Sahip çıkılmadığı için bir elin parmakları kadar ustanın himayesinde ayakta kalmaya çalışan geleneksel sanatlarımız tarihinde ilk defa belediye çatısı altında Şehir Tiyatrosu kimliğine nazire yaparcasına kukla ve karagöze destek verilince nasıl ayakta duracağını ülkemizdeki bir çok kuruma ispat etmiş oldu.  1996 yılının son aylarında Geleneksel Tiyatro çatımız; yazar Ali Beyin Ayyar Hamza ve Necip Fazıl Kısaküreğin Bir Adam Yaratmak adlı eseriyle modern tiyatroya ilk adımlarını atmış olacaktı. Sonrasında kendi bünyemizde yetişen öğrencilerimizle ve aramıza katılan profesyonel oyuncu ve teknik kadromuzla her sezon hızla gelişerek bu günlere kadar gelebildi.

Tiyatro çatımız altında eğitim almak isteyen öğrencilerimize oyunculuk eğitiminin yanı sıra yaratıcı drama, kukla, karagöz yapım oynatım kursları açarak oyuncu adaylarımızın geleneksel sanatlarımızdan yoksun kalmamasını sağladık. Sahnemizde yetişen öğrencilerimiz zamanla kendi öğrencilerini yetiştirerek kadromuzun büyümesine ve sahnemizin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

Kuruluşumuzun ilk yıllarında 250 kişilik tiyatro salonumuza seyirci bulabilmek için gençlik parkının içinde elimizdeki megafonla dolaşıp duyurular yapardık ve salona gelen seyircilerimizin ücretsiz izlemelerini sağlardık. O günlerde salonumuza gelen seyircilerimiz belki Ankara'nın varoşlarındaki tiyatroyla hiç tanışmamış vatandaşlarımızdı. Gösteri esnasında Salona baktığımızda oyun esnasında cep telefonlarının çalması, bebek denecek yaşta çocukların getirilmesini ya da tiyatro adabına yabancı oldukları için oyunlara gelirken güne gelir gibi yiyecek getiriyorlardı ve oyun esnasında sahnedeki oyuncuya sarmalar uzatırlardı. Bizler şehrin tiyatrosu olmadan önce halkın tiyatrosu olmalıydık ve salonumuza gelen seyircimize hor bakmayıp onlara en iyi eserleri seyrettirerek hem onların hem de bizlerin gelişmesini sağladık. Gerektiğinde seyircimizin sokağına gidip sahne kurduk orada oynadık, parklarında oynadık, gerektiğinde evlerinin salonlarında oynadık. Halkımızın şehrinin tiyatrosuyla tanışmasının ve bu tiyatronun onların sayesinde bugünlere geleceğini anlattık, anlattık, anlattık ve çok şükür bu günlere geldik.

Biz bu yola çıkmadan önce bu güzel şehirde tiyatro seyircisinin var olduğunu ve birçok şehrin tiyatro seyircisinden bile kat be kat fazla olduğunu bilmemize rağmen yolumuzdan asla dönmedik. Bugün Başkent Tiyatrosunun ve oyunlarının farkını bilen ve bu fark sebebiyle bizleri takip eden büyük bir seyirci kitlesine ulaştık.

Belki sıkıntılı yıllarımızda salonumuza gelen izleyiciler; " bu nasıl tiyatro seyircisi" diyerek bizleri ve seyircilerimizi yadırgamışlardı ama zaman içersinde o seyircilerimizde amacımızı fark ederek bizlere destek olup salonumuzu doldurdular. 2019 yılına geldiğimizde emeklerimizin karşılığını fazlasıyla almış 1994 yılında Gençlik parkındaki o küçük salondan kurtulup 700 kişilik büyük sahnemize, 350 kişilik çocuk tiyatromuza, 120 kişilik kukla karagöz sahnemizle birlikte Başkente yakışır seyircisiyle büyüyen, bütünleşen ve gelişen Şehir Tiyatrosuna kavuşmuşuzdur.

BUGÜN Kuruluşumuzun 25. Yılında Yedi Büyük oyun, Üç Çocuk oyun sayısı ile sürpriz yaparak siz değerli seyircilerimizin karşısına çıktık. Repertuar oyunlarımız sayesinde 200 küsur oyun sahneye koyarak geçen yıl ulaştığımız 94 bin seyirci sınırımızı aşarak Mayıs sonu itibariyle 100.000 seyirci potansiyeline ulaştık.

TEŞEKKÜRLER ANKARA

 

 

Fotoğraflar